SUDA EGZERSİZ YAPMANIN, KARADA YAPILAN EGZERSİZLERDEN FARKI NEDİR?

yüzme_teknigi_aquajogclub

SUDA EGZERSİZ YAPMANIN, KARADA YAPILAN EGZERSİZLERDEN FARKI NEDİR?

Kara egzersizleri pek çok farklı kombinasyonda yapılabilir ve birçok yönden kilo verme ve kas inşa etme yararına sahiptir. Ancak suda egzersiz yapmak,  karada yapılan egzersizlerden daha fazla yarar sağlayan alternatif bir seçenek oluşturur.

Harvard’ın Sağlık Yayınlarına göre, ortalama olarak, bir kişi suyun yoğunluğuna karşı yaptığı aerobik egzersizlerle kas kuvvetini arttırır ve harcadığı enerjiyle, karaya kıyasla daha fazla kalori yakar.
Çalışmalar, su içi koşu antrenmanlarını düzenli olarak yapan kişilerin, yalnızca normal koşu bandı kullananlara göre daha zayıf ve tonda bacaklara sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Texas A&M Araştırma Laboratuvarı, Aqua Running yapmanın kuru arazide yürümeye kıyasla daha fazla kalori yakımına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
Bu bulgu, suda egzersiz yaparken bulunan yüksek direncin, vücudun çalışması için ekstra çaba gerektirdiğini böylece yakılan kalori miktarının da doğru oranda arttığını doğrulamaktadır.

Ayrıca, suda egzersiz yapmanın kalori yakmak dışındaki faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Karada belirli egzersiz türlerini gerçekleştirirken (örneğin koşma ve zıplama egzersizleri), eklemlere uygulanan ekstra baskı vücudun belirli bölgelerinde sakatlanma riskini arttırır. Bu riskin yaşlandıkça gerçekleşmesi daha muhtemel hale gelir. Bu nedenle, suda egzersiz yapmaksakatlık sorunlarından muzdarip olanlar için olduğu gibi, karada yapıldığında kendileri için sorunlara yol açacak egzersizlerden kaçınan yaşlılar için de oldukça teşvik edici bir egzersiz yöntemidir.

Suda egzersiz yaparken vücut ağırlığınız yaklaşık olarak yüzde 90 azalır. Bu da eklemlerde ve kaslarda stresi ortadan kaldırır. Karada yapılan egzersizlerle ilişkilendirildiğinde sakatlık riskiniz neredeyse yok denecek kadar azdır. 

Karada yapılan sporlar ile AquaJog arasında yapılacak bir diğer karşılaştırma ise kalp atış hızı üzerindeki etkisidir. Suda çalışmak, serin su ve direnç nedeniyle karada çalışmaya nazaran kalp atım hızının düşmesine neden olur, bu nedenle kalp problemleri olanlara oldukça fayda sağlar. Ayrıca, suyun soğutma etkisi suyun içinde çalışmanın rahatlatıcı etkilerine katkıda bulunur.

AquaJog’un sağlığa olumlu katkıları bilimsel araştırmalar ışığında, karada çalışmak ve suda çalışmak arasında yapılan birkaç karşılaştırmayla ortaya konulmuştur. 7’den 70’e herkes Aquajogging yapabilir. Önemli olan durum tespiti ve uygun antrenmanın uygulanmasıdır.

Suyun Gücünü Keşfet!